Natura w sztuce

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie we współpracy z Galerią Bronowice oraz Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w cyku letnich warsztatów „Natura w sztuce”.

Warsztaty są skierowane do uczestników w różnym wieku – od dzieci, przez młodzież, po seniorów. Nawiązują do wystaw i działań Akademii i są prowadzone przez jej dydaktyków. Cykl spotkań będzie stanowił niezwykłą okazję do zabawy i poszerzenia zasobów artystycznej wyobraźni dla dzieci, a także możliwość zyskania wiedzy i artystycznych kompetencji przez młodzież i dorosłych zainteresowanych sztuką.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona! Niezbędna jest rejestracja na zajęcia - prosimy przesłać nazwy i termin warsztatu oraz imiona i nazwiska  zgłaszanych osób na adres: kulturystyka@asp.krakow.pl

Uwaga! Aby wziąć udział w warsztatach, należy w dniu wydarzenia zakupić bilet wstępu do Ogrodu Botanicznego.

Plener do wystawy "Nature is my homeland"

Termin: 10-11 lipca 2021; 10:00-14:00
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: młodzież od 13 roku życia i dorośli amatorzy oraz profesjonaliści. Dla wszystkich, chcących wykonać obrazy malarskie lub rysunkowe inspirowane przyrodą, pod okiem nauczyciela akademickiego. 
Prowadzenie: dr Marta Bożyk, Natalia Buchta 
Ilość osób: 20-25  
Opis: plener organizowany przez ASP we współpracy z Ogrodem Boanicznym UJ na jego terenie. Plener jest kontynuacją i promocją projektu „Nature is my Homeland” realizowanego w latach 2018-2021; nadal przyświecają nam jego cele: promocja ekologii, idea szacunku do natury, świadomość integralności życia ludzkiego z naturą. Plener ma na celu skierowanie uwagi osób uzdolnionych artystycznie oraz mających potrzebę ekspresji twórczej na przyrodę. Ogród botaniczny UJ to miejsce, w którym można przyjrzeć się roślinom z bliska roślinom, docenić ich wyjątkowość i piękno, a także dowiedzieć się więcej o ich gatunkach i cechach. Plener będzie nie tylko okazją do pracy artystycznej nad obrazem natury, ale przede wszystkim spotkaniem z nią samą.

Plenerowe wykłady „Natura w sztuce”

Termin: 11.07, 18.07, 1.08 oraz 22.08
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: dla wszystkich zainteresowanych 
Prowadzenie: dr Anna Król 
Ilość osób: 50 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza do Ogrodu Botanicznego na cztery letnie spotkania prezentujące nieznany, lecz fascynujący świat współczesnej i dawnej sztuki botanicznej. Cztery spotkania będą jednocześnie czterema podróżami do krainy czarów. Pierwsze z nich (11.07) jest dedykowane Marii Sibylli Merian (1647–1717), jednej z najbardziej znanych artystek na świecie, postaci niezwykłej, niezależnej, występującej przeciwko ówczesnym wyobrażeniom o rolach społecznych kobiet. Wybitnej entomolożki, podróżniczki, wydawczyni, znakomitej organizatorki biznesowych przedsięwzięć. Autorki sugestywnych przedstawień roślin i owadów.  Drugie (18.07) przybliży fenomen współczesnej sztuki botanicznej, jej różne odsłony w XXI wieku, od instalacji Hermana de Vriesa, po sensualne obrazy maków Fiony Strickland. Trzecie (1.08) przedstawi japońskie wyobrażenia „kwiatów i ptaków” w dawnym drzeworycie ukiyo-e i w XXI-wiecznej redakcji. Czwarte (22.08) zaprezentuje oryginalną refleksję o naturze i botanice, między innymi w kręgu młodych artystek, absolwentek krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Katarzyny Makieła-Organisty, Edyty Dufaj i Kamili Piazzy, Justyny Stoszek, Bożki Rydlewskiej i Karoliny Kowalskiej.

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 3

Termin: 18 lipca (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: w ramach warsztatów zaprosimy dzieci i młodzież do przyglądania się roślinom. Przyjrzymy się, jak tworzyli własne zielniki Stanisław Wyspiański czy Maria Sibylla Merian. Będziemy poszukiwać roślin ze wspaniałymi kwiatami i oryginalnymi liśćmi. Każdy z uczestników warsztatów będzie mógł stworzyć własną kolekcję swoich ulubionych roślin. 

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 5

Termin: 1 sierpnia (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: wielkoformatowe malowanie. Podczas warsztatów będziemy przyglądać się naturze z bliska. Będziemy tak blisko, jak tylko to możliwe. Przyjrzymy się  kwiatom, łodygom i liściom przez szkła powiększające, a następnie będziemy malować wielkoformatowe, abstrakcyjne, inspirowane wcześniejszymi obserwacjami obrazy. 

Warsztaty „Nature is my homeland. Natura to mój dom”, cz. 7

Termin: 22 sierpnia (11:00, 13:00, 15:00) 
Miejsce: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
Adresat: rodziny z dziećmi i młodzież 
Prowadzenie: Emilia Kutrzeba, Natalia Buchta  
Ilość osób: 10-15  osób 
Czas trwania: 1 godz.
Opis: w ramach ostatnich letnich warsztatów zaprosimy dzieci i młodzież do wymyślenia i stworzenia fantazyjnych roślin. Spróbujemy połączyć kilka roślin w jedną i będziemy mieszać ich cechy, kształty oraz kolory. Zapraszamy do eksperymentowania! 
Źródło: https://ogrod.uj.edu.pl/

Realizacja projektu: edukator.krakow.pl

Projekt i realizacja:

powered by: vertooCMS

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
ROZUMIEM