Odsłonięcie tablicy pamięci żołnierzy Armii Ochotniczej gen. Józefa Hallera – Kraków, 15 sierpnia 2020

W setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 r. IPN odsłoni kilkanaście tablic pamiątkowych w miejscach, w których sto lat temu mieściły się komisje werbunkowe. Jedna z uroczystości odbędzie się 15 sierpnia 2020 r. (godz. 13) przy ul. Rajskiej 1, przy wejściu głównym do gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

To był przełomowy moment. Sto lat temu ciężko wywalczona niepodległość Polski została zagrożona. Świeżo powołany rząd premiera Władysława Grabskiego złożył wniosek o utworzeniu Rady Obrony Państwa z Józefem Piłsudskim na czele. Ta z kolei wnioskowała o powołaniu Armii Ochotniczej. Na jej czele stanął gen. Józef Haller, a w szeregi formacji mogły się zgłaszać osoby w wieku 17-50 lat. Nierzadko na front trafiali 15-letni chłopcy. To właśnie młodzież, w tym harcerska, stanowiła trzon tworzonych formacji ochotniczych.

Akcja werbunkowa spotkała się z dużym odzewem społeczeństwa. Na podpisany przez Piłsudskiego apel Rady Obrony Państwa odpowiadały wszystkie środowiska i stany. Tworzyły się punkty werbunkowe, mnożyły przykłady ofiarności. W ciągu kilku dni Polska stała się innym krajem. Ucichły partyjne kłótnie i spory, ustały strajki. W szeregi Armii Ochotniczej wstąpiło ponad 100 tys. osób. (Źródło: IPN w Krakowie)

Realizacja projektu: edukator.krakow.pl

Projekt i realizacja:

powered by: vertooCMS

Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności
ROZUMIEM