„Matematyka na co dzień i od święta”, projekt grantowy VIII edycji mPotęgi
W kalendarzu znajdujemy wiele świątecznych dni. Są wśród nich takie, które znamy wszyscy i te nietypowe, które znają tylko nieliczni. Tak zrodził się pomysł na projekt „Matematyka na co dzień i od święta” zgłoszony do VIII edycji programu mPotęga fundacji mBanku. Chcemy udowodnić, że w naszej szkole każdy dzień jest dobry do tego, by uczynić go świętem królowej nauki. Bo każdy dzień, to dobry dzień na matematyczne zmagania.
Program grantowy „mPotęga” zorientowany jest na popularyzację matematyki wśród młodych ludzi. Ma na celu zainspirowanie nauczycieli, rodziców, pasjonatów matematyki, aby przezwyciężali schematy, rutynę i zachęcali swoich uczniów do przygody z matematyką. W ciągu 7 lat fundacja mBanku dofinansowała ponad 1 tys. projektów kwotą blisko 6 mln złotych. W tegorocznej edycji mPotęgi granty otrzymało 161 projektów z całej Polski. Wśród nich znalazł się nasz projekt: Otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 4 950 zł.
Zgodnie z konkursowymi zasadami, 30 projektów, które uzyskały najwyższe noty od kapituły konkursu, walczyło o Nagrodę Publiczności. Dzięki zaangażowaniu Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i Przyjaciół nasz projekt uzyskał najwięcej głosów w plebiscycie internetowym. Otrzymaliśmy dodatkowe 5 tys. zł grantu jako NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI. Wykorzystamy je na zakup geoplanów dla każdego ucznia, licencje na program Matlandia w kl. 6, nagrody w konkursach i bilety wstępu do ciekawych edukacyjnie miejsc na mapie Krakowa.
Projekt „Matematyka na co dzień i od święta” adresowany jest do uczniów klas 4-6 i będzie realizowany od września do połowy grudnia. Co zaplanowaliśmy?
Wrzesień – Rodzinnie z matematyką
Drużynowy turniej z nagrodami dla uczniów i ich rodziców z udziałem publiczności. Będą to matematyczno-sportowe rozgrywki z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia i Światowego Dnia Uśmiechu.
Październik – GEObudowanie
Warsztaty ORIGAMI dla uczniów z okazji Światowego Dnia Origami i Światowego Dnia Makaronu. Będziemy budować bryły przestrzenne bez kleju, orgiami modułowe, bryły z makaronu. Poznamy figury geometryczne w geogebrze w okularach 3D oraz dywan Sierpińskiego.
Październik – Zagraj w matematykę
Ogłosimy konkurs rodzinny/drużynowy na edukacyjną grę planszową, utrwalającą umiejętności matematyczne.
Listopad – Matematycy dla biało-czerwonej
Zorganizujemy drużynową grę terenową z motywem historycznym z okazji Święta Niepodległości i Święta Szkoły.
Listopad – Złota proporcja
Warsztaty z okazji Dnia Fibonacciego dla klas 6, m. in. poznanie ciągu Fibonacciego, tworzenie przepisów własnych ciągów, złota liczba w matematyce i w życiu np. proporcje naszego ciała.
Listopad – Matematyka andrzejkowej nocy
Powstanie szkolny escape room z wykorzystaniem zagadek logicznych, QR kodów, szyfrów, sejfów i kłódek.
Grudzień – Zagraj w matematykę
Rozstrzygnięcie konkursu i oficjalne zakończenie projektu.
W imieniu zespołu nauczycieli matematyki
serdecznie zapraszam do udziału w projekcie
uczniów klas 4-6 wraz z RODZICAMI.
Anna Błaut