Matematyka w obiektywie

W dniu wczorajszym został podsumowany szkolny konkurs Matematyka w obiektywie. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie fotografii dotyczącej matematyki w sztuce, zjawiskach przyrodniczych i fizycznych. Spośród 25 nadesłanych i opisanych prac jury wyłoniło sześciu zwycięzców:

I miejsce: Eryk Banzet, kl.7b za pracę pt.Złota Proxima
II miejsce: Oliwia Zapała, kl.4b za pracę pt.Słoje-okręgi
III miejsce: Izabela Brzozowska, kl.4e za pracę pt. Ułamki

Wyróżnienie:
Paulina Sulowska, kl.6c za pracę pt.Nieskończoność
Natalia Szczurzydło, kl.4e za pracę pt.Promienie w grzybach zaklęte
Arkadiusz Otwinowski, kl.4e za pracę pt.Nieskończoność

Bardzo dziękujemy Uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Jesteśmy pod wrażeniem każdej nadesłanej pracy i już dzisiaj zapraszamy do konkursu w następnym roku. Szukajcie matematyki wokół siebie na co dzień i ją fotografujcie! 🙂
Bardzo dziękujemy komisji za poświęcony na ocenę prac czas – Pani Ewie Ruszkowicz i Pani Brygidzie Wieczorek. Dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe.
Prace, które zostały nagrodzone oraz pozostałe prace już wkrótce będzie można podziwiać na korytarzach naszej szkoły.

Nauczyciele matematyki SP 149

1. Złota Proxima. Schody w Teatrze Proxima Nowa przypominają mi swoim kształtem Złotą Spiralę.

2. Słoje – okręgi. Słoje drewna to przyrost roczny drzewa. Okrąg w matematyce to zbiór punktów na płaszczyźnie w tej samej odległości od środka.

3. Ułamki. Czy zastanawialiście się kiedyś jak Królową Nauk można zamknąć w jednym jabłuszku? Wystarczy je przekroić i gotowe!

4. Nieskończoność. Duża ilość liści kojarzy mi się z nieskończonością – z taką ilością, której nie da się policzyć, zapisać cyfrą.

5. Promienie w grzybach zaklęte. Blaszki grzybów przypominają promienie wychodzące ze środka okręgu, którym w przypadku grzyba jest nóżka.

6. Nieskończoność. Krople deszczu na karoserii samochodu tworzą zbiór nieskończonych kropli.