Nowe technologie z programem Laboratoria Przyszłości

Ożywić klocki Lego? Nagrać profesjonalny film? Przenieść się wirtualnie do starożytnego Egiptu? Zaprogramować mikrokontroler lub robota Photon? A może wydrukować swój własny projekt drukarką 3D? 

Od września nasi uczniowie będą mogli doświadczyć tego wszystkiego. Nasza szkoła wzięła udział w programie Laboratoria Przyszłości, z którego otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 220 000 zł.

Celem programu jest rozwój praktycznych umiejętności z różnych dziedzin nauki wśród dzieci i młodzieży, poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnego wyposażenia, które szkoła mogła zakupić ze środków pozyskanych w ramach programu. 

Co zakupiliśmy?

Drukarka 3D

Drukarka 3D Banach School z zapasem różnokolorowego, biodegradowalnego filamentu PLA i dostępem do biblioteki 500 projektów modeli 3D do edukacji szkolnej.Okulary wirtualnej rzeczywistości

Gogle ClassVR Premium wraz z dostępem do internetowej biblioteki trójwymiarowych modeli 3D. 

Wizualizacje miejsc w trybie 360°, trójwymiarowe obiekty i złożone struktury na wyciągnięcie ręki – to wszystko przenosi lekcje w zupełnie inny wymiar.

8 sztuk 

Długopisy Banach 3D

Peny 3D zmieniają rysunki w przestrzenne obiekty. Są łatwe w obsłudze – do samodzielnego użycia przez uczniów na każdej lekcji i na zajęciach dodatkowych. Gotowy, kolorowy obiekt powstaje już po kilku minutach, a użyty biodegradowalny filament jest bezpieczny dla uczniów.

12 sztuk

Pakiet do pracowni twórczej, czyli tkamy, malujemy, tworzymy… 

Maszyna do szycia, kolorowe nici, tekstylia do ozdabiania, plastry drewna i drewniane elementy zdobnicze, szydełka, kleje, nożyczki i pędzle – pełny zestaw do pracowni twórczej. Dodatkowo zestaw 50 krosen, czyli drewnianych ram służących do tkania. Za pomocą krosna dziecko może stworzyć swoją własną kolekcję biżuterii.

Robot edukacyjny Photon + tablet 10”

Roboty edukacyjne Photon wyposażone są w diody, czujniki i mikrofony. Robot posiada interaktywną historię, która motywuje dzieci do eksperymentowania i zabawy z robotem – ten, dzięki działaniom dziecka, otrzymuje nowe funkcje i możliwości. Możliwość sterowania robotem na odległość i programowania go na tablecie pozwala  zapoznać się z bardziej skomplikowanymi mechanizmami z zakresu robotyki i elektroniki. 

12 zestawów

Robot Bee - Bot dla uczniów klas 1 - 3

Robot Bee – Bot Pszczółka to narzędzie do praktycznego uczenia się podstaw programowania. To narzędzie dydaktyczne nadaje się do rozwoju logicznego myślenia, orientacji przestrzennej i planowania, wspiera zdolności motoryczne i wzmacnia koncentrację uwagi dziecka. Robot porusza się na gładkiej macie w czterech kierunkach, a zadania potwierdza dźwiękiem i miganiem oczu. 

12 sztuk

BeCreo – zestaw z mikrokontrolerem

BeCreo to modułowy zestaw do nauki podstaw programowania, elektroniki, mechatroniki i elementów robotyki do wykorzystania na zajęciach techniki, informatyki czy fizyki.
W oprogramowaniu BeCreo układany jest program sterowany platformą Arduino i modułami wyświetlaczy, diod, głośników, serwomechanizmów i silników. Odczytywane dane z czujników sprawiają, że projekty będą interaktywne.

LEGO® Education SPIKE™

Essential – dla klas 1-3 (12 zestawów) & Prime – dla klas 4-8 (12 zestawów)

Elementy konstrukcyjne LEGO to łatwy w obsłudze sprzęt oraz intuicyjne środowisko kodowania typu przeciągnij i upuść oparte na języku Scratch. To doskonały sposób na rozwijanie umiejętności myślenia krytycznego i rozwiązywania złożonych problemów o różnym stopniu trudności. Zajęcia pomogą uczniom przyswoić kluczowe zagadnienia STEAM i umiejętności potrzebne do tworzenia innowacji w XXI wieku.

Zestaw do pracowni audio-video

Kamera i aparat fotograficzny oraz akcesoria niezbędne do profesjonalnej realizacji nagrań: statyw, gimbal, greenscreen, zestaw oświetleniowy, mikrofony kierunkowe  oraz mikroport. 

Dodatkowo – zestaw nagłośnieniowy idealny w zastosowaniach mobilnych, dzięki wbudowanemu akumulatorowi wielokrotnego ładowania. Nadaje się m.in. do prowadzenia zajęć grupowych, karaoke, konferencji i szkoleń.

Wyposażenie pracowni technicznej czyli modelujemy, tworzymy, majsterkujemy…

Wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka stołowa do drewna z akcesoriami, bezprzewodowy pistolet do klejenia na gorąco, laminarka, zasilacz, imadła, regały i narzędzia oraz profesjonalne stoły warsztatowe z nadstawkami.

Nauczyciel techniki otrzymał też interaktywne materiały, które przedstawiają, jak wykonać różne czynności (np. podstawowe węzły, ściegi, klejenie materiałów, wymiana dętki, tworzenie modeli urządzeń). 

Mikroskopy i wizualizer

Mikroskop do codziennego użytku w pracowni przyrodniczej. Jest wyposażony w podwójny system oświetlenia próbek: światłem naturalnym oraz sztucznym Okular 20x. Obiektywy: 15x, 30x, 60x. Powiększenie 300x, 600x, 1200x. W zestawie znajdują się też fiolki na odczynnikami, szalka Petriego, fiolki z barwnikiem, szkło powiększające, zestaw 5 preparatów i 18 pustych szkiełek.

6 sztuk

Zestawy konstrukcyjne i plansze z różnych dziedzin z akcesoriami

Polydron Frame, siatki brył, piłeczki i patyczki do budowania (zestawy klasowe).

Plansze edukacyjne z zakresu techniki, muzyki, matematyki i edukacji wczesnoszkolnej.

Co jeszcze?​

Szkolenia i webinary dla nauczycieli, dostęp do internetowych bibliotek modeli oraz 5-letnie wsparcie techniczne. Nasi nauczyciele będą mogli skorzystać z materiałów dydaktycznych, gotowych scenariuszy zajęć, kart inspiracji i pomysłów na zajęcia w szkole, by prowadzić angażujące i pełne pasji lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne.

 

O programie

Program Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech. Jej celem jest rozwój praktycznych umiejętności z różnych dziedzin nauki wśród młodzieży, poprzez zapewnienie im dostępu do nowoczesnego wyposażenia szkolnego, które szkoły mogą zakupić ze środków pozyskanych w ramach programu.

Celem inicjatywy jest wsparcie szkół w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (ang. Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics) Odkrywanie przez nich praktycznych możliwości, jakie niosą za sobą nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka stało się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wykorzystanie obydwu półkul mózgowych (analitycznej i kreatywnej) stymuluje wszechstronny rozwój dziecka i ucznia, rozwijając nie tylko zdolność logicznego i krytycznego myślenia, ale również kreatywność i wyobraźnię. Daje to możliwość wykorzystania pełnego potencjału uczniów i przygotowanie ich do podejmowania wyzwań w świecie nowych technologii.

Więcej o programie na stronie: https://www.gov.pl/web/laboratoria

Anna Błaut

Szkolny koordynator programu Laboratoria Przyszłości