Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

Depresja jest rodzajem zaburzenia nastroju, które negatywnie wpływa na samopoczucie, sposób myślenia i zachowanie. Depresja powoduje uczucie smutku i/lub utratę zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały danej osobie przyjemność. Może to prowadzić do różnych problemów emocjonalnych i fizycznych oraz może zmniejszyć zdolność do funkcjonowania w pracy i w domu. Depresja dotyka nie tylko dorosłych. Dzieci i młodzież również mogą zachorować na to zaburzenie. 

Ważne jest, aby wcześnie uzyskać pomoc, jeśli zaobserwujesz u siebie, dziecka/nastolatka lub innej bliskiej ci osoby zachowania mogące świadczyć o depresji. Im dłużej trwa epizod depresyjny, tym większe prawdopodobieństwo, że zaburzy życie osoby i przerodzi się w długotrwały problem.

Objawy depresji, w szczególności u dzieci i nastolatków często obejmują:

– smutek lub obniżony nastrój, który nie ustępuje

– ciągłą drażliwość lub zrzędliwość

– brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały im przyjemność

– częste uczucie zmęczenia i wyczerpania.

Powyższe objawy muszą utrzymywać się przez większość czasu w ciągu co najmniej dwóch kolejnych tygodni.

Dodatkowo może również charakteryzować się występowaniem trudności takich, jak:

– problemy ze snem lub spanie więcej niż zwykle

– osoba może nie być w stanie się skoncentrować

– może mieć mniej kontaktów z przyjaciółmi i rodziną

– być niezdecydowana

– nie mieć zbytniej pewności siebie

– jeść mniej niż zwykle lub przejadać się

– duże zmiany w wadze

– osoba nie potrafi się zrelaksować lub jest bardziej ospała niż zwykle

– może mówić o poczuciu winy lub bezwartościowości

– może mieć uczucie pustki lub niezdolności do odczuwania emocji (odrętwienie emocjonalne)

– mieć myśli o samobójstwie lub samookaleczaniu się

– rzeczywiście dokonywać samookaleczeń, na przykład nacinać skórę 

U niektórych dzieci/ nastolatków występują również objawy fizyczne, takie jak bóle głowy i brzucha. Oznakę depresji u dzieci i młodzieży mogą stanowić także problemy w szkole lub trudne zachowanie.

Jeśli przypuszczasz, że bliska ci osoba, dziecko lub nastolatek ma depresję, poświęć czas na wysłuchanie jej. Nawet, jeśli wydaje ci się, że problem nie jest poważny, pamiętaj, że dla tej osoby/dziecka/nastolatka może on być bardzo realny. Staraj się unikać mówienia tej osobie/dziecku/nastolatkowi, co ma robić. Zamiast tego uważnie słuchaj, a być może dowiesz się więcej o kwestiach będących przyczyną problemów.

Ważne jest też jak najszybsze zgłoszenie się po profesjonalną pomoc:

head, brain, man-607480.jpg